Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
365 postów 10716 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom "wstęp wzbroniony" Rafał Gan-Ganowicz (1932 - 2002) "Nigdy nie zabiłem człowieka. Zabijałem tylko komunistów"

Szmaty w grobie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ewangelia o zmartwychwstaniu to jest największy hardcore w historii świata. Do grobu wchodzi dwóch facetów, nie widzą ciała, są tylko płótna, i od tej chwili wierzą w to, że Jezus jest Bogiem.

Intrygującym znakiem wskazującym na zmartwychwstanie jest pusty grób. Przedstawienia grobu stanowiły przez długie wieki podstawowy motyw rezurekcyjny. Nawiązując do świadectw biblijnych, pokazywano niewiasty spieszące do grobu oraz jednego bądź dwóch aniołów.

 

               
 
Oni musieli doświadczać Jezusa w niesamowity sposób jeszcze przed Jego śmiercią. Czytając Ewangelię, widzę, że doświadczać Jezusa to wcale nie znaczy nie mieć wątpliwości, grzechów, być stuprocentowo pewnym siebie czy nie potrzebować wsparcia. Być człowiekiem, który Go doświadczył, wcale też nie znaczy nadawać się do każdego zadania, wszystkiemu podołać, odnosić sukcesy rodzicielskie i duszpasterskie.

To, że nazywamy siebie chrześcijanami, nie znaczy, że mamy być superludźmi. Najważniejsze jest to, by On mógł być obecny w naszym życiu, byśmy właśnie w codziennym doświadczaniu Jego osoby nauczyli się Go tak bardzo, jak niewidomy swojej drogi do domu. Musimy znać każdy Jego szczegół, sposób myślenia, działania, rozpoznawać Jego emocje, to co Go porusza, wkurza, a co cieszy. To jest szalenie ważne w chwili, w której będziemy mieli swój moment rozpoznania tego, że On żyje.

Przyjdzie lub już przyszedł taki moment w naszym życiu, kiedy wejdziemy do jakiegoś „grobu” i uwierzymy. Po prostu będziemy wiedzieć, że On żyje. Inni zapytają o dowód, o racjonalne powody takiej postawy, a my jedyne, co będziemy mieli do powiedzenia, to to, że zobaczyliśmy jakieś „szmaty”. I już wiemy.

Później pojawi się pokusa, by innym pokazywać nasze doświadczenie jako jedyne właściwe. Nie róbmy tego. Ich doświadczenie Jezusa przed ujrzeniem „grobu” było inne. Znajdą się też tacy, którzy będą chcieli od nas wszystkich szczegółów, by to sobie odtworzyć. Opowiedzmy im jak najwięcej, ale zostawmy wolność, niech szukają swojego doświadczenia Boga. I nie bójmy się innym ogłosić tego, co sami przeżyliśmy, tego, co zmieniło nasze życie. Nie dawajmy im instrukcji, że muszą jak my. Nie muszą. Po prostu będziemy wiedzieć, że trzeba im to oznajmić. Stanie się tak, bo doświadczymy życia, a nie śmierci.

Grzegorz Kramer SJ

 

http://jakprzebaczyc.pl/2017/04/15/szmaty-w-grobie/

 

 

 

 

 
 

 

KOMENTARZE

 • @ Autor
  5*

  Wesołych i Zdrowych!!!
 • @Jasiek 19:20:51
  Wzajemnie
  Błogosławionych Świąt Wielkanocy.Wielu łask Bożych.
  Niech zmartwychwstały Pan,który zwyciężył śmierć będzie znakiem tego ,że dobro zawsze zwycięża nad złem.!!!

  https://pbs.twimg.com/media/C9eE8mNWsAAiZ26.jpg
 • Ach autorze, gdybyś to ty zechciał sam napisać co myślisz :)
  Autor tego tekstu jest ŚJ. co oczywiście o niczym nie świadczy. O ważnej sprawie napisał, o tym, że nie należy swojej wiary innym narzucać. Jest tu wskazanie jednej z naszych złych przywar, przywar wiary parafialnej, "jak ksiądz coś powiedział to święte". Bóg dał nam wolną wolę, prawo do szukania własnej drogi a rozliczy nas z tego tylko Jezus w dniu ostatecznym. Nikt, czy to kolega, sąsiad, ksiądz, biskup swej wiary i woli nam narzucać nie może. To my wejdziemy do tego grobu i może jak Piotr wyjdziemy z niego i nie uwierzymy, a może jak nie wymieniony z imienia drugi uczeń uwierzymy. Może będziemy jak Tomasz chcieli sprawdzić. Jezus swą naukę tłumaczył ludziom, nie mówił, macie wierzyć w to co powiedziałem. Błogosławieni ci co uwierzyli.
 • @Husky 19:26:13
  Wesołych i Zdrowych!!! Świąt Wielkiej Nocy
 • wishes
  Błogosławieństwa Bożego dla Ciebie i Twoich bliskich;)

  Wesołych Świąt!
 • @fabi 19:50:56
  Zdrowych, dobrych i wesołych Świąt Wielkanocnych!
  Pełnych wiary, nadziei i miłości

  https://pbs.twimg.com/media/C9cwNbJWsAAIIYY.jpg
 • @Zorion 20:00:52
  Wzajemnie

  https://pbs.twimg.com/media/C9colgnXgAAWbXQ.jpg
 • @Zawisza Niebieski 19:48:31 -"Autor tego tekstu jest ŚJ."-
  To znaczy kto? -Mógłbyś objaśnić znaczenie tego skrótu, bo nie wiem, co znaczy ?
 • @Zawisza Niebieski 19:48:31 -Ah, te nasze katolickie przywary!
  "Autor tego tekstu jest ŚJ. co oczywiście o niczym nie świadczy. O ważnej sprawie napisał, o tym, że nie należy swojej wiary innym narzucać. Jest tu wskazanie jednej z naszych złych przywar, przywar wiary parafialnej, "jak ksiądz coś powiedział to święte"///.
 • @Moher 22:21:50
  Nie miał ......

  https://pbs.twimg.com/media/C9dSHKnXoAEc3z0.jpg
 • @Moher 22:13:43
  Świadek Jehowa, to oznacza ten skrót.

  //Ah, te nasze katolickie przywary!// nie katolickie a prafialne. Parafianin w języku staropolskim oznacza człowieka nieobytego w świecie. Mówimy o pracy u podstaw, dziś czas wrócić do tych pozytywistycznych zasad, pracy dla ubogich w wiedzę.

  Polak nie oznacza katolik. Polak to Polak bez względu na wyznanie, czy też jego brak. Polak działa na rzecz Polski, a katolik, może być jak prymas Poniatowski, czy też biskupi z Targowicy, szczególnie ten, co z okazji sprowadzenia wojsk rosyjskich do Polski uroczyste Te Deum odśpiewał. Można być jak PiS-prezydent, co z okazji sprowadzenia do Polski obcych wojsk - z USA, święta odprawiał, a jeżdżąc na nartach nie zauważył, jak mu wojsko rozbrojono.
 • @Zawisza Niebieski 22:47:43
  Grzegorz Kramer SJ

  http://grzegorzkramer.pl/wp-content/uploads/2015/12/6a2af8c29f37627c1be47d1c3172ada2640000.jpg


  Urodziłem się w 1976 roku w Bytomiu, a wychowywałem w Gliwicach. W wieku 21 lat, dołączyłem do Towarzystwa Jezusowego. Pracowałem przez pięć lat w parafii św. Klemensa we Wrocławiu jako duszpasterz młodzieży i wikary. W latach 2012 - 2016 byłem duszpasterzem powołań Prowincji Polski Południowej TJ. Obecnie przeżywam tzw. III PROBACJĘ - jeden z etapów formacji jezuickiej.
  Zostałem jezuitą, bo jestem przekonany, że to najlepsza droga (dla mnie).
  Od 2012 roku jestem współpracownikiem (felietonistą i członkiem Rady programowej) jezuickiego portalu DEON.pl. W 2014 w Wydawnictwie WAM wydałem książkę pt. "Męskie serce. Z dziennika Banity", której ukazało się II wydanie (rozszerzone) oraz audiobook o tym samym tytule.
 • @Husky 22:36:09 -Czyli krótko; -Jest naszym Bogiem, a więc wszystko co mamy i widzimy od Niego pochodzi. -On jest wszystkim!
  -Prawda zawsze w końcu zwycięży, bo na niej i dzięki niej zbudowany jest ten świat. -Nie pomogło Ukrzyżowanie i kłamstwo szatana. -Zmartwychwstał. -Prawdziwie Zmartwychwstał! -Alleluja i do przodu! -Zdrowych i Wesołych Świąt Tobie i wszystkim w Chrystusa wierzącym! -: https://youtu.be/FRJFU8hZvo0
 • @Husky 22:36:09
  Huski, popatrz historycznie zanim coś skopiujesz. Czy w czasach Jezusa były stopnie naukowe? Były choć niewielu dziś niewielu je zna, przynajmniej autor tego obrazka nie miał o tym pojęcia.

  Synem Boga był władca. Faraon był synem Ozyrysa. Cesarze synami różnych ówczesnych Bogów, czy też Bogiń ale słowo Syn Boga oznaczał również coś innego. Nauczyciel nauki Boga (Rabi w judaizmie, Doktor teologii w dzisiejszym rozumieniu) był Synem Boga. Tak jak później Chrystusem (po polsku pomazańcem) zwali się władcy średniowieczni i biskupi. Stąd Jezus miał tytuł na dzisiejsze doktora teologii.

  Nazwanie lekarzem, nie wiem w którym miejscu Biblii Jezusa nazwano lekarzem. Jezus uzdrawiał, ale czy do uzdrawiania trzeba koniecznie lekarstw?
  Armię miał, i to bardzo silną. Armia ta w roku 312 pobiła wojska Maksensjusza w bitwie pod mostem Mulwijskim. Stąd poganin Konstantyn z chrześcijaństwa zrobił religię państwową Rzymu. Armia nie musi być regularnym wojskiem.

  Jezusa zabito nie jako złoczyńcę a jako człowieka pretendującego do tytułu Króla Żydowskiego. Ale prawdą jest, że nie było w Nim winy.
  Mówię, myśl co zamieszczasz, albo napisz co myślisz. To drugie będzie dla mnie cenniejsze, bo nie myślisz, co zamieszczasz.
 • @Husky 22:58:48
  Więc co znaczy SJ? Ale jak widzisz dla mnie nie ma znaczenia kto jest kim, katolikiem, protestantem, Ś.J. protestantem, wyznawcą judaizmu, Mahometa, Buddy czy też jakiejkolwiek wiary, tylko czy myśli mądrze, czy też nie. Prawda?
  JPII uczył nas ekumenizmu. Prawda? Po słowach i czynach człowieka osądzaj, nie po pozorach.
 • @Zawisza Niebieski 22:47:43 -"Świadek Jehowa, to oznacza ten skrót." -Nosicielu wszelakiej antykatolickiej wiedzy!
  -Czekałem na twoją odpowiedź i nie zawiodłem się. - Coś słabo twój duchowy przewodnik dzisiaj cię natchnął. -Za bardzo chciałeś nagiąć ten tekst do swojej antykatolickiej propagandy. -Huski już mnie wyprzedził.
 • @Zawisza Niebieski 23:05:55
  W tak ważnym dniu/ach dla katolików jak dziś, jutro czy w poniedziałek to jednak pozostańmy przy swoich zdaniach
  pzdr.
 • @Zawisza Niebieski 23:10:09 "Grzegorz Kramer SJ"
  Towarzystwo Jezusowe, SJ[a] (łac. Societas Iesu), jezuici – męski papieski zakon apostolski założony przez Ignacego Loyolę. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezuici -Widzisz jaka wpadka Cię spotkała? pochwaliłeś Jezuitę, biorąc go za świadka Jechowy. -chyba nie to miałeś na celu? -Następny raz sprawdzaj dokładniej źródła, bo nie wszyscy katolicy są takimi debilami za jakich chcesz nas nachalnie przedstawiać. -"Ucz się dziecko ucz, bo nauka to potęgi klucz!" -jak mawiał tawariszcz wołodia. -A kto ma dużo kluczy? -Wożnym w Komitecie Centralnym partii Swarożyca ! P.S. -Niech Ci świst i Poświst dobrze służą, bo Kupały niedaleko.
 • @
  Jak zwykle, pierwszy napisał bajkę: :”Do grobu wchodzi dwóch facetów, nie widzą ciała, są tylko płótna, i od tej chwili wierzą w to, że Jezus jest Bogiem”.
  Drugi (Zawisza Niebieski) zrobił z tego historię; i tak to świat bałamutników się kręci.

  Chciałem życzyć Wam WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,
  ale zmuszony jestem do prostowania kilku fantazji złośliwców, którzy przyszli tu urągać Chrześcijanom.

  Po pierwsze, tłumy które słuchały kazań Syna Bożego i uczestniczyli w Jego cudach, oraz Apostołowie wierzyli, że Jezus był Bogiem od samego początku zaistnienia Jezusa w ich środowisku.
  Po drugie, ci, którzy jeszcze nie wierzyli i przyszli zobaczyć Jego męczeńska śmierć na krzyżu, doszli do wniosku: „Ten Człowiek był na prawdę Synem Bożym” (Mk 15,33-39).
  To wszystko na długo PRZED „wejściem do grobu dwóch facetów”.

  Jeśli chodzi o „szmaty w grobie”, to wyjaśniła to już Astra 15.04.2017 14:04:39:
  "Oto jedna z największych tajemnic Całunu: w jaki sposób martwe ciało, odrywając się od tkaniny, w ogóle jej nie dotknęło. Uleciało na zewnątrz, w najmniejszym stopniu nie poruszając włókien, nie rozdzierając ich ani nie przesuwając istniejących już plam krwi. Dla normalnego ciała, podlegającego prawom natury, jest to niemożliwe. W żaden sposób nie można by wyjąć z Całunu zwłok pokrytych ranami, nie poruszając płótna i nie pozostawiając na nim żadnych śladów. Oto fakt decydujący i niemożliwy do podważenia przez żadną nau­kę. Można go wytłumaczyć jedynie „zdematerializowaniem” ciała, które uleciało z całunu na zewnątrz, nie podlegając już prawom natury – czyli tym, co chrześcijanie nazywają „Zmartwychwstaniem”.
  Read more: http://www.pch24.pl/meka-panska-zapisana-w-calunie-turynskim,1478,i.html#ixzz4eJqHs0yY

  Alleluja, i do przodu!
  https://www.youtube.com/watch?v=C_BjPy19bYs
 • @Moher 23:11:55
  Jak widzisz, nie naginałem, pozostawiając drogę prawdzie. Oceniłem wypowiedź człowieka, nie przypisanie jego do jakiegoś tam wyznania. Powiedziałem, że nie interesuje mnie wiara człowieka a to czy mądrze mówi, czy też nie. I tę wypowiedź oceniłem raczej pozytywnie. Za to ty zostałeś złapany na swej pseudokatolickiej propagandzie. Nie ma szukania prawdy w tobie a tylko szukanie drobiazgów. Tacy jak ty dla szczegółów w wierze mordowali ludzi. Tak wymordowano Katarów, w pierwszej krucjacie KRK.

  "Wróg kościoła" to hasło dzięki któremu ludzie uczciwi chronią przestępstwa. To mniej więcej to samo co "antysemita", słowo pozwalające kryć grzechy będące w judaizmie. Przestępstwo lichwy jest grzechem przy popełnianiu jej względem innego Żyda a czymś prawym przy popełnianiu względem wyznawcy innej religii.

  A w przykładzie dzisiejszym, kumoterstwo to przestępstwo, gdy popełniali je ci z PO-PSL, a prawo, gdy popełnia go PiS. Bo mając większość w sejmie z przestępstwa kumoterstwa zrobili prawo łupu. I dziś mamy Misiewiczów, PiSiewiczów, choć zgodnie z prawem. Miłośnik młodych chłopców może swego ulubieńce wsadzić na stanowisko wymagające wiedzy i wykształcenia, gdy jego wykształcenie pozwala na bycie pomocnikiem aptekarza.
  Taka jest twoja postawa pseudokatoliku.
 • @Husky 23:25:11
  Dla katolików ważnym dniem jest Wielki piątek, gdy Jezus na krzyżu oddał życie, sobota i świt niedzieli, gdy Zmartwychwstał. Niedziela po rezurekcji, zmartwychwstaniu i poniedziałek to już nasze polskie, przedchrześcijańskie święto. Ale masz rację PAX między chrześcijanami.
 • @Zdzich 23:31:47
  Ja nieco inaczej odczytałem wpis Grzegorza Kramera SJ
  warto wczytać się w słowa
  pzdr.

  to nie tytuł jest "ważny" ale kontekst tego tytułu
 • @Zawisza Niebieski 23:37:54 "Tacy jak ty dla szczegółów w wierze mordowali ludzi".
  "Taka jest twoja postawa pseudokatoliku." -Dziękuję za ocenę -Jesteś podłym człowiekiem. :((( -Żegnam.
 • @Zdzich 23:31:47
  Nie takie jest przekazanie słów tego tekstu. Przekazaniem są słowa z Biblii.

  Zapoznaj się ze słowami Jana ewangelisty, wedle tradycji chrześcijańskiej umiłowanego ucznia Jezusa

  //Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych. Uczniowie zatem powrócili znowu do siebie. // [Jan 20, 3-10], wtedy może zrozumiesz.
 • @Zawisza Niebieski 23:37:54 -P.S. "Tacy jak ty dla szczegółów w wierze mordowali ludzi."
  -Tak mówisz? -To Ciebie trzeba się bać, bo każdy sądzi według siebie...
 • @Moher 23:56:27
  Fakty mordowania ludzi, wręcz ludobójstwa z pobudek religijnych są historycznie znane. JPII nauczał o ekumenizmie, Jezus rozmawiał z Samarytanką, nie dość, że kobietą ale jeszcze wywodzącą się z ludu pogardzanego. Przemyśl to może w ramach obecnych świąt.

  Posługując się hasłami religijnymi łatwo ludzi mordować. Przeczytaj " I ujrzał Mojżesz, że lud stał się nieokiełznany, gdyż Aaron wodze mu popuścił na pośmiewisko wobec nieprzyjaciół. 26 Zatrzymał się Mojżesz w bramie obozu i zawołał: "Kto jest za Panem, do mnie!" A wówczas przyłączyli się do niego wszyscy synowie Lewiego. 27 I rzekł do nich: "Tak mówi Pan, Bóg Izraela: "Każdy z was niech przypasze miecz do boku. Przejdźcie tam i z powrotem od jednej bramy w obozie do drugiej i zabijajcie: kto swego brata, kto swego przyjaciela, kto swego krewnego"". 28 Synowie Lewiego uczynili według rozkazu Mojżesza, i zabito w tym dniu około trzech tysięcy mężów. 29 Mojżesz powiedział wówczas do nich: "Poświęciliście ręce dla Pana, ponieważ każdy z was był przeciw swojemu synowi, przeciw swemu bratu. Oby Pan użyczył wam dzisiaj błogosławieństwa!"
  30 Nazajutrz zaś tak powiedział Mojżesz do ludu: "Popełniliście ciężki grzech; ale teraz wstąpię do Pana, może otrzymam przebaczenie waszego grzechu". 31 I poszedł Mojżesz do Pana, i powiedział: "Oto niestety lud ten dopuścił się wielkiego grzechu, gdyż uczynił sobie boga ze złota. 32 Przebacz jednak im ten grzech! A jeśli nie, to wymaż mię natychmiast z Twej księgi, którą napisałeś". 33 Pan powiedział do Mojżesza: "Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi" [Kw 32] Przemyśl to.
 • @Zawisza Niebieski 00:32:16 -"Przemyśl to."-...
  -Co? Twoją kłamliwą i głupią pisaninę, oszczerstwa i insynuacje? -Jeszcze Ci nie wystarcza, że odstraszyłeś od neonu prawie wszystkich Katolików? -Lepiej posłuchaj; https://youtu.be/_pgUyBQmSrc -Na tym opiera się nasza wiara.
 • @Zawisza Niebieski 00:32:16 -Nawróć się.
  https://youtu.be/h-QZC9m30F0
 • @Moher 04:29:37
  Kogo nazywasz tymi wypędzonymi przeze mnie katolikami? Patrz, jest Astra, jest Zdzich, jest Trybeus, jest Husky i wielu innych katolików.

  Mówisz o tych z Legionu? To ludzie nietolerancyjni, którzy chcieli zawłaszczyć dział religie wyganiając wszystkich, co im nie przytakiwali, by opowiadać swoje bajki a to o Marii Magdalenie co cudzołożnicą była. A to o Stanisławie, co mu odrąbane nogi w nocy przyrosły a cudem było wskrzeszenie zmarłego, by mógł zaświadczyć w sprawie majątkowej?
  To ludzie nienawidzący naszej historii, kultury jeśli nie jest historią dowodzącą iż wszystko co mamy przyszło do nas z katolicyzmem. To ludzie uważający, że nasi Ojcowie przed rokiem 966 bezrozumnie błąkali się po lasach. Ci ludzie nie nadawali się do rozmawiania z Polakami, stąd odeszli.

  Mówisz o alfie, która obraziła się na mnie gdy jej powiedziałem kilka słów prawdy o człowieku pazernym, człowieku niszczącym, dzielącym nasz Kościół? To są ci "katolicy"? Katolicy piszą na tym forum, niedostosowani do rozmowy z Polakami odeszli.

  A święta? Jezus zmartwychwstał dając nam nadzieję zmartwychwstania. Przeżywaliśmy jego mękę a teraz się cieszymy.
  Czas na https://www.youtube.com/watch?v=dryWO3i5X0c

  A nawracać się nie muszę, nigdy się nie odwracałem od chrześcijaństwa, zawsze szukałem prawdy o nim i szukać będę a nawracać się na nieprawdę, nietolerancję, nie mam ochoty.

  Szczęść Boże i życzę przemyślenia słów zawartych w Biblii. Biblia w języku ojczystym nie jest już zakazana.
 • Moze by tak zarapowoc?
  Jezyk,ktorym posluzyl sie autor nie wykazuje szacunku jaki nalezy sie Zbawicielowi.Nie tedy droga do pozyskania watpiacych.
 • @Herkules 16:30:18
  Po pierwszym czytaniu też odniosłem takie wrażenie.
  Ale warto raz jeszcze przeczytać.
 • @Husky 22:58:48
  ''Urodziłem się w 1976 roku w Bytomiu, a wychowywałem w Gliwicach. W wieku 21 lat, dołączyłem do Towarzystwa Jezusowego. Pracowałem przez pięć lat w parafii św. Klemensa we Wrocławiu jako duszpasterz młodzieży i wikary. W latach 2012 - 2016 byłem duszpasterzem powołań Prowincji Polski Południowej TJ. Obecnie przeżywam tzw. III PROBACJĘ - jeden z etapów formacji jezuickiej.
  Zostałem jezuitą, bo jestem przekonany, że to najlepsza droga (dla mnie). ...''
  //

  Teraz wszystko jest nareszcie jasne!

  A teraz powiedz nam uczciwie, od kiedy od ciebie wymagano bewzglednego posluszenstwa, czyli, od kiedy tobie tez nakazywano np. sadzic sadzonki do gory korzeniem ?

  Bo to tylko ta wstepna musztra zakonow katolickich!
 • @Bara-bar 21:37:27
  Nie jestem zakonnikiem

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY