Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
365 postów 10716 komentarzy

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UB-ekom i ich potomkom "wstęp wzbroniony" Rafał Gan-Ganowicz (1932 - 2002) "Nigdy nie zabiłem człowieka. Zabijałem tylko komunistów"

31 lat temu wybuchł reaktor w Czarnobylu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na Ukrainie dziś obchodzono 31. rocznica wybuchu w Czarnobylu. Państwowe uroczystości odbyly się w wyłączonej z eksploatacji elektrowni atomowej. Wzieli w nich udział prezydenci Ukrainy i Białorusi, Petro Poroszenko i Aleksander Łukaszenka.

31. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Prezydenci Białorusi i Ukrainy złożyli hołd ofiarom. "Razem poradzimy sobie z tym demonem"

 

                          

Otrzymałem od prezydenta Łukaszenki stanowcze zapewnienie, że nikt nigdy nie zdoła wciągnąć Białorusi w wojnę przeciwko Ukrainie. Nie dopuści do tego miłujący pokój naród Białorusi i doświadczony, dostojny prezydent Alaksandr Ryhorawicz Łukaszenka - oświadczył Poroszenko. Przypomniał, że przeciw Ukrainie toczy się obecnie niewypowiedziana wojna, a jej ceną jest śmierć tysięcy ludzi oraz setki tysięcy przymusowych przesiedleńców ze strefy konfliktu w Donbasie oraz z zaanektowanego przez Rosję Krymu. - Jestem przekonany, że razem poradzimy sobie z tym demonem. Niezwykle ważne jest dla nas to, że granica ukraińsko-białoruska była, jest i na zawsze pozostanie granicą przyjaźni, dobrego sąsiedztwa, naszego prawdziwego partnerstwa i - podkreślam - granicą pokoju. I nikt nigdy nie skłóci Ukrainy z Białorusią - podkreślił Poroszenko. 

PAP

 

Przez trzy dekady Czarnobyl z dumy socjalistycznej gospodarki, a potem symbolu zagrożenia, jakie niesie ze sobą atom, stał się głównie atrakcją turystyczną i jak zapewniają organizatorzy wycieczek - właściwie całkowicie bezpieczną jeśli chodzi o ryzyko napromieniowania.

                      

Dokładnie 31 lat temu nieudany test wytrzymałości reaktora doprowadził do katastrofy w Czarnobylu. Radioaktywna chmura przemierzyła niemal całą Europę, a razem z nią strach, jakie będą konsekwencje tego zdarzenia. Strach spotęgowany brakiem informacji ze strony Związku Radzieckiego, co tak naprawdę się wydarzyło w elektrowni i jak poważna jest sytuacja.
Dziś po tamtym strachu nie ma już śladu. Elektrownia jest nieczynna, a na feralny reaktor nałożono nowy sarkofag, który ma zapewnić bezpieczeństwo na kolejnych 100 lat i zapobiec uwolnieniu radioaktywnych pyłów do atmosfery. Zamiast służb ratunkowych po okolicy kręcą się turyści, których kusi post-apokaliptyczny krajobraz opuszczonego miasta Prypeć, gdzie mieszkali pracownicy elektrowni i ich rodziny.
 
 
 
 
Reżim wjazdu do Czarnobyla został w ostatnich latach złagodzony, łatwo stosunkowo się tam dostać, ale głównie z wyjazdami zorganizowanymi, bo indywidualni turyści nie są tam wpuszczani – mówił w Czwórce podróżnik Ksawery Wardacki .
W Internecie z łatwością można znaleźć relacje z takich wypraw i choć widoczne tam obrazy mogą przyprawiać o dreszcze – zwłaszcza, gdy ma się w pamięci ich genezę – to widać wyraźnie, że nie jest to ekstremalne wyzwanie. Gdyby nie informujące o poziomie promieniowania dozymetry na wyposażeniu, można by pomyśleć, że to wycieczka do pierwszego lepszego lasu, czy opuszczonego budynku. Wskaźniki zresztą rzadko alarmują o zagrożeniu, choć oczywiście trafiają się i takie miejsca gdzie aparatura wariuje.

Zresztą wygaszona ostatecznie w 2000 r. elektrownia nie jest całkowicie opuszczona i wciąż pracują tam ludzie. Na ewakuowany po eksplozji reaktora teren wróciła też część mieszkańców – zwykle osób starszych i samotnych, dla których zmiana otoczenia i rozpoczęcie wszystkiego od nowa okazały się zbyt trudne.
Samosioły, jak się ich nazywa, mieszkają tam od lat, uprawiają warzywa na skażonej ziemi, chodzą na grzyby. Nie widać po nich negatywnych skutków życia w tym miejscu, nie chorują bardziej niż ludzie w ich wieku, mieszkający gdzie indziej.
Tymczasem Aleksiej Jabłokow z Rosyjskiej Akademii Nauk przewiduje, że spuścizna Czarnobyla będzie odczuwalna jeszcze przez wiele pokoleń. - Echo Czarnobyla będzie się odbijać w naszych chromosomach, genach i układzie odpornościowym. Choroby onkologiczne są tylko małą częścią tego wszystkiego - powiedział profesor Jabłokow.
Według raportu specjalistów pracujących dla WHO, ONZ i Międzynarodowej Agencji Atomowej awaria w Czarnobylu pociągnęła za sobą kilkadziesiąt ofiar i można się spodziewać jeszcze kilku tysięcy zgonów chorych na raka. Z kolei organizacja Greenpeace szacowała, że na choroby, których przyczyną mogło być promieniowanie, zmarło już około 200 tysięcy osób, a w przyszłości na raka spowodowanego katastrofą w Czarnobylu, umrze jeszcze około 100 tysięcy osób.
 
 
PAP

 

KOMENTARZE

 • "Możemy do was przyjść albo przyjechać na traktorze"
  Łukaszenka zapewnił ze swej strony, że w relacjach białorusko-ukraińskich najważniejszy jest pokój. Oświadczył, że "niezależnie od tego, czy się to komuś podoba, czy nie", Białorusini i Ukraińcy są sobie bliscy jak rodzina.


  Piotrze Aleksiejewiczu, chcę teraz powiedzieć to panu publicznie: niech pan nawet nie mówi, że Białorusini mogą postąpić inaczej, niż postępują teraz. Jesteśmy sobie bliscy, możemy do was przyjść albo przyjechać na traktorze, pomóc wam obrabiać ziemię, jeśli trzeba, co zresztą na pograniczu robimy. Wy pomagacie nam, nasi rolnicy pomagają wam. Będziemy działali tylko na rzecz pokoju. Nie mamy żadnego innego celu - oświadczył Łukaszenka, zwracając się do Poroszenki w języku rosyjskim. - Musimy jak najszybciej powstrzymać te bratobójcze walki, wyjaśnianie relacji z użyciem broni, spoglądanie na siebie z obawą. Mamy cudowną, złotą ziemię, na której zawsze w dostatku żyli nasi ludzie. I ja jestem przekonany, że tak będzie dalej - powiedział białoruski prezydent.
 • podziałamy ponad podziałami;
  No proszę jak ładnie sobie spijają z dzióbków. Niech lepiej wynajmą pokój i tam kontynuują to tokowanie.
 • @Nibiru 23:36:26
  Dziwne to to, bo z rąk band UPA zostało wymordowanych sporo Białorusinów
  No ale to polityka
  dzięki za komentarz
 • tak
  Wtedy nikt Polakom nie powiedzial o niebezpieczenstwie. Pamietam w Krakowie padal deszcz i spadalo to swinstwo na wszystko. Teraz to ciekawostka5*

  Pozdr
 • @Husky 21:31:56
  Zmieniłem Sieć i adres zamieszkania - na KRLD.
  Za kilka dni zacznę publikować artykuły popierające Putina bo, na Neonie nuda jak cholera.
 • @Talbot 14:16:52
  KRL-D to piękny i wspaniały kraj, gdzie ludzie żyją długo i dostatnie.
  Nawet wyemigrować tam to nie ma szans,tak chronią swój dobrobyt.
  Jeśli chodzi o Putina to nie czytałem nigdy Twoich wpisów byś go ostro krytykował.
  Legalnie wybrany prezydent FR i tyle.
  Wiem że nie jesteś rusofobem, to po co się ukrywać
  Pzdr.
 • @Zorion 09:57:45
  Dla mnie największą ciekawostka są słowa prezydenta Białorusi.
  Przyznam że mnie troszkę zszokował 8-))))
  Co na to tutejsi fani Łukaszenka
  pozdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY