Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
351 postów 9994 komentarze

Tylko prawda

Husky - Prawicowiec,katolik Zoologiczny antykomunista UBekom i ich potomkom "wstęp wzbroniony" Szef brygady PIS-owskich trolli. 20 funtów za wpis.

12 maja 1935 r. - w Belwederze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

12 maja 1935 r. - w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski . Najwybitniejszy polityk Rzeczpospolitej

                    

 

Józef Piłsudski – komendant, naczelnik, marszałek – życiorys i ciekawostki z życia

Dzieciństwo i młodość Józefa Piłsudskiego

Józef Klemens Piłsudski przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku jako czwarte dziecko Józefa i Marii i z Bilewiczów. Wychowany w duchu patriotycznym dzieciństwo spędził w majątku Zułowie na Wileńszczyźnie, a następnie, po pogorszeniu się sytuacji majątkowej rodziców, w samym Wilnie. Już jako uczeń Piłsudski założył (miedzy innymi wspólnie ze swoim bratem) kółko samokształcenia, które miało wspierać polską młodzież szkolną poddaną procesowi rusyfikacji, w działania opozycyjne wobec caratu zaangażował się jednak po ukończeniu szkoły i wyjeździe na studia medyczne do Charkowa.

W czasie trwania studiów Józef Piłsudski nie unikał kontaktów z przedstawicielami organizacji głoszących hasła i cytaty niepodległościowe, kojarzono go przy tym miedzy innymi z rosyjską organizacją Narodnaja Wola działającą w opozycji do caratu i odwołującą się do dość radykalnych metod walki z władzą. Sam Piłsudski nigdy nie był ani członkiem, ani jawnym sympatykiem rewolucyjnego ugrupowania, to jednak związki z nim (Piłsudski stał się nieświadomym współuczestnikiem przygotowań do zamachu na cara) przyczyniły się do aresztowania przyszłego marszałka w 1897, a następnie jego zesłania na Syberię, z którego powrócił w roku 1892.

Okres od 1892 do 1914 roku to czas aktywnej działalności w ruchu niepodległościowym. Piłsudski był aktywnym członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, nie oznaczało to jednak, że akceptował jej wszystkie założenia programowe. Początkowo angażował się niemal wyłącznie w działalność wydawniczą, potem również w zakrojone na szeroką skalę przygotowania do walki zbrojnej, dał się przy tym poznać nie tylko jako sprawny organizator, ale również jako osoba, która mając do wyboru radykalne działania i ugodowość zawsze opowie się za pierwszą z wymienionych tu opcji. W tym czasie Józef Piłsudski ożenił się po raz pierwszy, jego małżeństwo z działaczka PPS Marią Juszkiewiczową nie było jednak szczęśliwe, o czym może świadczyć choćby trwający w tym samym czasie wieloletni nieformalny związek późniejszego marszałka z Aleksandrą Szczerbińską.

Czasy Wielkiej Wojny Światowej

Zamach w Sarajewie, a następnie wybuch wojny austriacko-serbskiej oznaczał spełnienie marzeń późniejszego naczelnika. Zaborcy w końcu byli ze sobą skonfliktowani, a to mogło oznaczać realną szansę na powstanie niepodległego państwa polskiego. Pierwsze działania Piłsudskiego i utworzonego przez niego oddziału wojskowego – I Kompanii Kadrowej nie wróżyły sukcesu, choć bowiem komendant i dowodzony przez niego oddział przekroczyli granice zaboru rosyjskiego, wzniecenie na jego ziemiach kolejnego powstania narodowego okazało się znacznie trudniejsze niż można byłoby się tego spodziewać. Ludność polska nie miała siły na kolejny wielki zryw, a i sam Józef Piłsudski, kojarzony przede wszystkim z ugrupowaniami lewicowymi, nie jawił się jako polityk, któremu chciano powierzać swoje życie. Nawet osoby znajdujące się w opozycji do późniejszego marszałka nie mogły jednak odmówić mu dużych sukcesów. Piłsudski przez cały czas trwania działań wojennych dawał się poznać nie tylko jako sprawny dowódca, ale i wytrawny polityk nieustannie to zbliżający się do Austrii i Niemiec, to oddalający się od nich. Lata Wielkiej Wojny to również okres, w którym budowała się jego późniejsza legenda. Komendant był kochany przez swoich żołnierzy i podziwiany przez cywilów, którym jawił się nie tylko jako bojownik o wolność, ale i jako ofiara prześladowań (między innymi poprzez uwięzienie w Magdeburgu).

                 

Lata 1918-1926

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa zajmował jedną z najważniejszych funkcji w odrodzonym kraju, nie miał jednak możliwości beztroskiego cieszenia się odzyskaną wolnością. Jego pozycja nie była najsilniejsza, kochany przez żołnierzy Komendant był bowiem uważany za wroga przez duże grupy polityków. Co więcej, Naczelnik Państwa musiał koncentrować się nie tylko na walce politycznej, ale i zbrojnej – konflikt z Rosją Radziecką mógł bowiem prowadzić do upadku młodego państwa. Najgorszy scenariusz nie sprawdził się, a Bitwa Warszawska znana też jako „cud nad Wisłą” do dziś uważana jest za jedno z największych zwycięstw polskiego wojska, nie wszystkie koncepcje polityczne i militarne, które przygotowywał późniejszy marszałek doczekały się jednak realizacji. Po wyborach parlamentarnych Piłsudski zaczął więc wycofywać się najpierw z życia politycznego, potem zaś również z obowiązków względem armii. Jako Naczelnik Państwa nie mógł rządzić w nieskończoność, zdawał sobie zaś sprawę i z tego, że jako prezydent pełniłby wyłącznie funkcje reprezentacyjne. Jego ambicje polityczne nie zostały zaspokojone, ustabilizowało się jednak życie prywatne komendanta. W 1920 na świat przyszła jego druga córka – Jadwiga, a rok później, po śmierci pierwszej żony, mógł w końcu poślubić wieloletnia partnerkę – Aleksandrę.

Lata 1926-1935

Choć o tym, że marszałek może powrócić do czynnego udziału w życiu politycznym mówiono już kilka miesięcy po jego wycofaniu się, doszło do tego pod koniec 1925 roku. W maju 1926 roku obawy polityków znajdujących się w opozycji wobec niego stały się faktem – Piłsudski wkroczył do Warszawy na czele podległych mu wojsk i przejął władzę, choć ponownie nie był zainteresowany stanowiskiem prezydenta.Kolejne lata jego życia to przede wszystkim walka z oponentami politycznymi , wzmacnianie swojej pozycji politycznej , a także nieustanne zmagania z pogarszającym się stanem zdrowia. Ta ostatnia batalia została przegrana 12 maja 1935 roku, gdy marszałek zmarł pokonany przez chorobę nowotworową (rak wątroby, a według niektórych danych – rak żołądka z przerzutami do wątroby). Ciało marszałka spoczywa dziś na Wawelu, serce zaś – w grobie jego matki na wileńskim cmentarzu Na Rossie.

                     
 
 
 
http://www.komendant.cal.pl/
 
 
 

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Polityk, który żył dla rzeczypospolitej. Rozumiał i czuł Jej Majestat.

  W odróżnieniu od hałastry politykierów zarówno mu przeciwnych, jak i należących do tego samego obozu.

  Cześć Jego pamięci.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:20:30
  Marszałek wielkim Polakiem był i basta!

  Ale się tutaj zaraz jazgot odezwie... mali polaczkowie zaraz zaczną dąć jakim to on był zdrajcą itd itp...

  Pozdrawiam
 • Ale polską, głupią,wschodnią,zacofaną propagandę siejesz Husky...tfu.Gdyby Stalin był tak głupi i zacofany jak Piłsudski, toby
  na Kremlu pisali Rosja kaputt.
 • @
  Hrabia Skrzyński:

  Panie Marszałku a gospodarka?

  Litewski przybłęda:

  "...Gospodarka to żydzi, Oddajmy im to. Oni się na tym znają...?

  Dzięki temu idiocie Polska przed wojną była na przedostatnim miejscu w Europie jeśli chodzi o poziom życia mieszkańców. Zmarł co najmniej o 10 lat za późno.

  http://nikander.neon24.pl/post/136015,pilsudski-za-ten-gwalt-uczyniony-nad-polska
 • @Astra - Anna Słupianek 08:47:29
  "Mali polaczkowie" - zupełnie jakbym niepoprawnych czytała.

  Jeśli był zdrajcą - a nim był - to trzeba o tym mówić, a nie go wychwalać pod niebiosa, nawet za cenę bycia nazwanym "małym polaczkiem", ruskim trollem czy czymkolwiek innym. Sednem polskości i patriotyzmu nie jest koloryzowanie postaci historycznych, a raczej obiektywna ocena ich działań i postępków i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.
 • @nikander 15:44:36
  Z podniesionego dumnie czoła
  Hartu i woli siła drga,
  Ma lwią odwagę, wzrok sokoła,
  Czujną przezorność węża ma.
  Pod jego Polsce iść przewodem,
  Przeszkody do wolności zmóc,
  On wzrósł o głowę nad narodem,
  Oto Naczelnik nasz i Wódz!
 • @Seth 09:26:38
  Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających, Polaków tak przyzwyczajonych do życia według obcych szablonów, według obcych narzuconych sposobów życia i metod postępowania, żeśmy prawie za swoje je uznali, że wyrzec się ich z trudnością możemy. (…) czeka nas pod tym względem wielki wysiłek, na który my wszyscy, nowoczesne pokolenie, zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć następnym pokoleniom łatwe życie, jeżeli chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęga nie tylko wojenną, lecz także kulturalną na całym wschodzie.

  Józef Piłsudski
 • @Lotna 16:10:43
  Myślałem, że wraz z odrodzeniem Polski materialnym i duchowym, Polska odradzać się zacznie, że wyzbywać się zacznie tchórzostwa i wyzwalać się zacznie od pracy agentur, że przestanie pracę dla obcych uważać za najrozumniejszą pracę dla Polski.

  Józef Piłsudski
 • @Husky 16:20:37
  ...hehehe - jako bajerant mógłby pracować w agencji reklamowej.

  Takie same kity sprzedaje teraz J.K. w sprawie tej tragedii lotniczej w Smoleńsku.
 • @Husky 16:16:15
  Zbójnicki, większej wazeliny nie mogłeś znaleźć?
  Podobne wierszyki pisali na cześć Lenina i Stalina.
 • @Husky 16:23:41
  //...i wyzwalać się zacznie od pracy agentur, że przestanie pracę dla obcych uważać za najrozumniejszą pracę dla Polski.//

  Ładna samokrytyka marszałka :)))))))))))))))))
 • @Husky 16:23:41
  Pieprzenie Piłsudskiego o agenturalności innych i jednocześnie oddawanie polskiej gospodarki żydom. Skąd ja to znam? Ach, zapomniałam: z autopsji!
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:21:15
  http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje43/jp22.jpg


  Jednak zostanie po mnie ta siła fatalna,
  Co mnie żywemu na nic... tylko czoło zdobi;
  Lecz po śmierci was będzie gniotła niewidzialna,
  Aż was, zjadacze chleba – w aniołów przerobi.


  12 maja 1935 roku umarł Józef Piłsudski, pierwszy Marszałek Polski.

  W sześć dni później, w Krakowie, na Wawelu, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Ignacy Mościcki mówił nad trumną Marszałka:

  "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroni jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą woli naszej. Półwiekowym trudem swego życia brał we władanie serce po sercu, duszę po duszy, aż pod purpurę królestwa swego zagarnął niepodzielnie całą Polskę.
  Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył.

  Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i w twardą rzeczywistość zamieniać.

  Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek...

  Czynami swymi budził u wszystkich – po wszystkie krańce Polski – iskry tęsknot do wielkości. Miliony tych iskier z milionów serc wracały rozżarzone miłością do tego, który je wskrzesał, aż stał się On jasnością, spływającą na całą naszą ziemię, i płomieniem wytapiającym kruszec bezcenny, który w skarbcu narodowym naszych wartości moralnych pozostanie dotąd na wieki.

  Wielkie dziedzictwo pozostawił po sobie ten potężny władca serc i dusz polskich.
 • @Lotna 17:33:54
  Jak każdy wielki człowiek, Piłsudski przez cały czas miał wielu zaciekłych wrogów. Mówił o nich z pogardą i surowością. Ktoś powiedział kiedyś, że nikt tak jak Piłsudski nie rozumiał Polaków, lecz równocześnie nie był wobec nich tak krytyczny.


  17 maja 1935 r., na Polach Mokotowskich w Warszawie, podczas ostatniej rewii wojskowej przed trumną Marszałka, bębny warczały głucho, nad trumną kłębiły się coraz ciemniejsze chmury, aż w końcu przyszła potężna burza. Setki tysięcy Polaków żegnało Go, przesiąknięci w strumieniach deszczu. Biskup Gawlina żegnał Marszałka słowami:

  "Niech Bóg nagrodzi Cię swoja wieczną światłością i bezgranicznym pokojem za wszystko dobro, którego dokonałeś i wszelkie zło, którego doświadczyłeś..." 24)
  Płaczących ludzi ogarnął nastrój grozy i obawy, co będzie dalej z Polską bez Marszałka. I ten strach przeszedł wtedy przez całą Polskę. Czyżby Proroctwo września 1939 r.?

  http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje43/jp43.jpg
 • @Seth 16:44:29
  Dopiero w latach 1980-1981, w okresie "Solidarności", Marszałek Piłsudski wrócił do oficjalnej historii Polski. Stał się On znowu symbolem walki o niepodległość i niezależność od Związku Sowieckiego. Liczne publikacje, szczególnie prasa "Solidarności", przypominały Jego rolę i wskazania dla Polaków. Przywrócono Komendanta Polakom. Jego legenda i fascynacja Nim stały się znowu jakby częścią składową życia polskiego.

  Niestety, jeden z Polaków, "polski" generał Jaruzelski, uzurpujący sobie wzorowanie się na Marszałku, wydał 13 grudnia 1981 r. wojnę własnemu narodowi. Wprowadził stan wojenny i brutalne represje. Jednak naród skutecznie i temu się oparł. Szczególnie jedno wskazanie Marszałka stało się wówczas aktualne, wskazanie, które przyświecało już Polakom w okresie okupacji hitlerowskiej:

  Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 17:23:30
  Ktoś może powiedzieć, że Polska odbudowana przez Józefa Piłsudskiego przetrwała tylko 20 lat, że później, przez 45 lat, znaczna część Europy była i tak opanowana przez komunizm. W czym więc tkwi wielkość Marszałka dzisiaj? W czym więc tkwi wielkość historyczna Józefa Piłsudskiego?

  Nieprzemijająca wielkość historyczna Józefa Piłsudskiego leży w Jego mocy ducha, niezłomnej woli i determinacji, w Jego niezachwianej wierze w imponderabilia – wartości najwyższe, w patriotyzm i godność narodu. Przede wszystkim zaś, historyczna wielkość Józefa Piłsudskiego to ukazanie Polakom, że w dziejach narodu rzeczy niemożliwe mogą stać się możliwe .

  I wskazanie dla Polaków na przyszłość, by nigdy nie pochylali głowy...

  polecam :

  http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje43/text02p.htm
 • @Lotna 16:10:43
  'Jeśli był zdrajcą - a nim był - to trzeba o tym mówić, a nie go wychwalać pod niebiosa, nawet za cenę bycia nazwanym "małym polaczkiem", ruskim trollem czy czymkolwiek innym. "

  Ja już się nasłuchałam jakim był zdrajcą i wiesz co? do mnie takie wyssane rewelacje "hsitoryków" nie trafiają. Wcale nie uważam, że był postacią idealną. Fakt, że działał w obcych wywiadach dla mnie znaczy tylko tyle, że dla Polski to robił i pewnie zrobił by nawet więcej złego gdyby musiał, tak uważam.
  Jeśli chodzi o "polaczków" to znaczy mniej więcej tyle, że jest dla mnie żałosne zwłaszcza dzisiaj takie opluwanie Marszałka. Jestem bardzo ciekawa co zrobili bądź zrobią ci "heroiczni opluwacze" dla dzisiejszej Polski, bo że tracimy niepodległość to jest fakt!

  Pozdrawiam
 • @Astra - Anna Słupianek 18:06:42
  Niech pani nie odpowiada. Ta osoba sygnująca się "Lotna" lata z kwiatka na kwiatek stosownie do swej natury. Bo nie profesji; tu mogłaby się nie sprawdzić.
 • @Husky 16:16:15
  Marszałek Piłsudski jest naszą częścią historii i nic tego nie zmieni .
  Jego ocena jest w rękach historyków... a na fakty gniewać się nie powinniśmy .

  ,, marszałek – życiorys i ciekawostki z życia ,, tu ktoś już przeszedł samego siebie , ale czego to się nie robi dla idei .

  Ocena dla Ciebie bardzo dobry , za budowanie ducha w Narodzie .

  poz.
 • @fabi 21:51:49
  Dziekuje
 • @Husky 18:03:35
  Nie rozbawiaj mnie...

  Doceniam rolę marszałka ale jej nie przeceniam i nie gloryfikuję.

  Takie panegiryki mnie mdlą.
  Tyle w temacie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:45:10
  Widzę, ze tu jakieś nowe sympatie się zawiązują na niwie... :)))

  Ale muszę się poskarżyć na Panią Astrę. Podarowałem jej kiedyś świetną reprodukcję Marszałka na kasztance i ponoć jeszcze nie oprawiła w ramki.
  Co Pan Wojtas na to?
 • @Astra - Anna Słupianek 18:06:42
  Astro i Husky, z szacunkiem dla Waszej miłości wobec Piłsudskiego, jednak pragnę wspomnieć, że mieliście niezłych kiedyś towarzyszy tej miłości, bez urazy oczywiście.

  Śmierć Piłsudskiego wstrząsnęła... Hitlerem. "Europa utraciła Wielkiego Obrońcę Pokoju"
  Wiadomość o śmierci marszałka spadła na naszych rodaków jak grom z jasnego nieba, ale nie tylko nad Wisłą rozpaczano po śmierci wielkiego Polaka. O tym, jak wiele Józef Piłsudski ówcześnie znaczył, świadczą spływające co chwilę na ręce prezydenta depesza kondolencyjne z całego świata. A wśród nich znamienne słowa kanclerza III Rzeszy...

  – Polska traci w powołanym do wieczności Marszałku twórcę swego nowego państwa i swego najwierniejszego Syna. Wraz z narodem polskim również naród niemiecki obchodzi żałobę z powodu śmierci tego wielkiego Patrioty, który przez swą pełną zrozumienia współpracę z Niemcami oddał nie tylko wielką usługę naszym krajom, ale przyczynił się ponadto w sposób jak najbardziej wartościowy do uspokojenia Europy – telegram tej treści otrzymał kilka godzin po zgonie marszałka Ignacy Mościcki. Nadawcą był człowiek, który darzył zmarłego nieskrywaną sympatią. Adolf Hitler.
  -----------------------------------------------------------
  Artykuł całość z dokumentacją i zdjęciami pod linkiem:
  http://natemat.pl/143089,smierc-pilsudskiego-wstrzasnela-hitlerem-europa-utracila-wielkiego-obronce-pokoju
 • @lorenco 22:10:58
  Nie tylko Niemcy płakali po Marszałku.
  Jerozolima też oblała się łzami:

  //Jak Żydzi palestyńscy przyjęli wieść o zgonie Piłsudskiego

  "W sobotę, w dniu pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego we wszystkich kościołach Jerozolimy oraz Hajfy odbyły się uroczyste nabożeństwa. Waad Leumi na nabożeństwie w kościele reprezentował Ben Cwi (późniejszy prezydent Izraela w latach 1952-1963 - przyp. izrael.org.il). Pozatem uczestniczyli w nabożeństwach w kościołach liczne rzesze Żydów palestyńskich, w szczególności pochodzących z Polski. W głównej synagodze w Tel-Awiwie odbyło się równocześnie na tę sarną intencję uroczyste nabożeństwo przy tłumnym udziale Żydów polskich. [Przegląd Palestyński]" (...)
  Przechodnie, nie tylko obywatele polscy, wpadali z ulicy do P.K.O. pytając, co się stało. I stawali osłupieni — wprost wierzyć nie chciano, aby to była prawda, że niema już Marszałka... Na ulicach redakcje .,Dawaru" i „Haarec" rozlepiły dodatki nadzwyczajne. Nie sprzedawano ich. Wprost na murach, na slupach, naklejono dodatki. Niech wiedzą wszyscy, niech wiedzą, że niema Człowieka, który był dla Narodu wszystkiem. I tu w dalekiej, dalekiej Palestynie, kraju obcym, stawały przed afiszami grupy ludzi i czytali, czytali po kilkakrotnie. Stawała młodzież, obywatele polscy z osłupieniem, stawali starzy, siwobrodzi Żydzi i płakali... Dosłownie płakali. I nie wstydzili się tych łez męskich na ulicy. (...)
  Niema Marszałka — niema, niema — szedł szept, szlochem dławiony. Ludzie sobie obcy odnajdywali słowa polskie, pytając wzajemnie: co będzie teraz, gdy odszedł w chwili ważnej dla Państwa? Po mieście zaczęły krążyć przeróżne niepokojące wieści. — Źle będzie Żydom teraz w Polsce. Władzę zdobędą endecy, zaczną się pogromy i wysiedlania... (...)
  http://izrael.org.il/historia/2319-wiesc-o-zgonie-marszalka-pilsudskiego.html//

  Albo jeszcze jeden wzruszający wątek:

  //"„Eliahu Szmul Zakheim pracował przed domem, gdy przybył do niego Józef Piłsudski i poprosił o pomoc. Eliahu Szmul dał mu tałes i wspólnie usiedli, studiując Talmud...” — opisuje w liście do nas prawnuczka rabina Zakheima. W jej rodzinie przetrwał bardzo silny ustny przekaz – pradziadek uratował przyszłego marszałka Rzeczpospolitej i zyskał jego dozgonną wdzięczność, a marszałek miał gościć w Baranowiczach często w następnych latach. (...).//
  http://www.jhi.pl/blog/2013-11-26-uratowac-pilsudskiego

  To widać musiał być wspaniały człowiek skoro wszyscy po nim płakali.
  Może nie powinniśmy burzyć jego legendy?
 • @lorenco 22:10:58
  Portal Lisa "Natemat" - to taki nasz rodzimy Sputnik - szkoda komentować
  Bez urazy i dzięki za komentarz
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:07:55
  Będzie kolejny telefon ?
  Gorąca linia 8-)))))
 • @lorenco 22:10:58
  Gdyby Piłsudski żył dłużej - być może zapobiegłby wyalienowaniu Hitlera.
  To słaby człowiek był - nie potrafił stworzyć alternatywnej wizji rozwoju względem hierarchicznego ujęcia : kto jest lepszy.
  W końcu początek działań Hitlera i NSDAP - miał szereg pozytywnych konotacji.
  Piłsudski mógł być wzorem. Wielkość Jego myśli przerasta kurduplów próbujących go oceniać.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:18:55
  Prawda o Józefie Piłsudskim !!!!

  W oparciu o carskie archiwa, Rosjanie twierdzą, iż :

  był to Żyd o nazwisku rodowym Selman, stryjeczny brat F. Dzierżyńskiego. On sam podawał się za Litwina o nazwisku Ginet. Wśród zaufanych chlubił się, że ma w żyłach krew Butlerów, Selmanów i Ginetów.

  – Ojciec Piłsudskiego przed powstaniem styczniowym był oberpolicmajstrem w Wa-wie. Znienawidzony przez Polaków, miał opinię gorliwego sługusa Rosjan, złodzieja, łapownika i okrutnika.

  – Człowiek niemoralny, zuchwały, mściwy, pozbawiony skrupułów, o niezmierzonej ambicji i pysze. Aby móc poślubić rozwódkę Marię Juszkiewicz, w 1899 r. porzuca katolicyzm i przechodzi na protestantyzm. Druga żona Żydówka Perl–Szczerbińska (nieślubne dziecko Żyda Perla) – ślub w 1921 r. Miał wiele kochanek np. poetka K. Iłłakowiczówna – osobista sekretarka, lekarz E. Lewicka ( zmarła w dziwnych okolicznościach). Ekskomunikowany – kard. Sapieha nie pozwolił umieścić jego trumny w Kaplicy Królewskiej na Wawelu jako apostaty i wroga narodu, ale jego kamaryla wymusiła to siłą!

  – Ideowo socjalista, zwolennik teorii Marksa, działający w zdominowanym przez Żydów ruchu socjalistycznym. W okresie rewolucji 1905 r. wszczynał bratobójcze walki – ma na sumieniu wielu zamordowanych Polaków.

  – W utworzonych przez Piłsudskiego organizacjach strzeleckich było sporo Żydów, którzy później znaleźli się w Legionach, a dalej przeszli do kadry oficerskiej i generalskiej Wojska Polskiego.

  – Kierowana przez niego POW, przez zakulisowe działania polityczne (mason A. Lednicki w Moskwie) i rozbijackie wśród mas żołnierskich, sparaliżowała powstanie 700 tys. armii polskiej w Rosji za rządów Kiereńskiego, organizowanej przez Narodową Demokrację.

  – W momencie krytycznym dla powodzenia żydowskiej rewolucji bolszewickiej w Rosji, odmawia współdziałania z gen. Denikinem (IX 1919 r.), co było decydujące dla utrzymania się u władzy bolszewików (Żydów). W tajnych rokowaniach z bolszewikami zapewnił ich, że polski front nie drgnie, dopóki oni nie rozprawią się z „białymi”.

  – Zionął nienawiścią do narodu polskiego – nazywał nas narodem idiotów, czego nie ukrywał wśród najbliższych. Polskę traktował jako mięso armatnie w planach przebudowy świata, a zwłaszcza Rosji. Znakomity aktor, mistrz demagogii i propagandy – wykreował się na patriotę zatroskanego o Polskę.

  – Człowiek niewykształcony, prostacki w zachowaniu, przesądny (ważne decyzje podejmował pod wpływem impulsu lub z kart). Już jako Naczelnik Państwa brał udział w tajnych zebraniach masonów i uczestniczył w seansach spirytystycznych. Po trupach parł do władzy. Polityk bez głębszej wizji politycznej dla Polski, bez wiary w istnienie suwerennego państwa polskiego: zwolennik straceńczej idei powstańczej i podporządkowania się Niemcom.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:18:55
  He, he, ja czytałem więcej różnych "kwiatków" o marszałku, jednak nie będę przytaczać bo i po co, skoro Husky i tak stwierdzi, że to z agendy Sputnika.
  Kiedyś też czciłem Piłsudskiego, przeszło mi; z tamtych lat to Dmowski i Kwiatkowski jak już. Pozdr.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:24:54
  Oj, gdyby babka miała wąsy... Mein Kampf Adolfik napisał w 1925 roku i według swego owego podręcznika działał. No chyba, że Piłsudski był Aryjczykiem z rasy panów, wtedy by się zgadzało.
 • @lorenco 22:31:07
  To jest dokładnie tak samo jak ja za chwile w temacie Donbasu czy Noworosji zamieściłbym ci tu linki do Ukraińskich portali.
  Też byś dał wiarę
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:24:54
  // Wielkość Jego myśli przerasta kurduplów próbujących go oceniać.//


  No comment 8-)))))))))))))))))))
  pzdr.
 • @Husky 22:37:01
  Husky masz strasznie dziwny charakter, rzeczywiście charakter psa. Musisz mieć swojego pana, idola, którego będziesz miłował, choćby dawał Ci kopa pod ogon.
  Masz swojego pana, służysz mu dzielnie i bezkrytycznie, Twoja sprawa.
  Nie narzucaj jednak swojej psiej natury innym, którzy mają gen wolności i dociekliwości a nie pisania laurek naczelnikom.
 • @Husky 22:27:27
  Co ty mi tu wyskakujesz z jakimiś ruskimi tekstami?
  Tym bardziej, ze nie podajesz żadnych źródeł tylko jakieś anonimowe wrzutki.

  To pewnie pisali żydowscy bolszewicy wiec nie interesuje mnie.
 • @lorenco 22:31:07
  Ja nie posługuję się Sputnikiem.
  Podałem linki do poważnych, żydowskich stron.
  No chyba, że żydzi kłamią, żeby nam obżydzić Marszałka... :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:54:37
  sorry

  https://wolnemedia.net/prawda-o-pilsudskim/
 • @lorenco 22:48:17
  Przypomne ci jak bedziesz pisal "prawde" o Donbasie
  pzdr.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:24:54
  //Piłsudski mógł być wzorem. Wielkość Jego myśli przerasta kurduplów próbujących go oceniać.//

  Zgadza się gdyby nasi "puczyści" lepiej znali historię to wzorowali by się na maju 1926. Genialne posuniecie (nie żartuję).

  Inne doskonałe osiągnięcie - Bereza. PiS jest już na "kursie i na ścieżce".

  A żeby Pan Wojtas się nie zapultał to oświadczam iż uważam, że w rankingu bohaterów narodowych daję Marszałkowi 49% a Dmowskiemu 51%. (no ale co taki "kurdupel jak ja może wiedzieć...)

  Zadowolony Pan Wojtas?
 • @Husky 22:58:18
  A co to za źródło?

  Na wolnych mediach przedrukowano kilka moich tekstów. Też będziesz je cytował jako prawdę objawioną?
  No to miło mi :)))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:10:06
  a czemu nie 8-)))
 • @lorenco 22:10:58
  "Astro i Husky, z szacunkiem dla Waszej miłości wobec Piłsudskiego, jednak pragnę wspomnieć, że mieliście niezłych kiedyś towarzyszy tej miłości, bez urazy oczywiście.

  Śmierć Piłsudskiego wstrząsnęła... Hitlerem. "Europa utraciła Wielkiego Obrońcę Pokoju"
  Wiadomość o śmierci marszałka spadła na naszych rodaków jak grom z jasnego nieba, ale nie tylko nad Wisłą rozpaczano po śmierci wielkiego Polaka. O tym, jak wiele Józef Piłsudski ówcześnie znaczył, świadczą spływające co chwilę na ręce prezydenta depesza kondolencyjne z całego świata. A wśród nich znamienne słowa kanclerza III Rzeszy.../'

  No i? gdzie reszta tych kondolencji?
  Jakieś słowa uznania dla Hitlera ze strony Marszałka? Z tego co wiem to próbował zmontować koalicję przecie niemu...
  To jest manipulacja Lorenko :(
 • @Astra - Anna Słupianek 18:06:42
  "Jestem bardzo ciekawa co zrobili bądź zrobią ci "heroiczni opluwacze" dla dzisiejszej Polski, bo że tracimy niepodległość to jest fakt!"

  Polska ginie, a dlaczego? Nie oddał Piłsudski gospodarki żydom? To było dobre według Ciebie? Teraz są tego konsekwencje.

  Nie wiesz, co robią "opluwacze" to poczytaj nikandera a nie antypolskiego Wojtasa z tą jego wydumaną ideologią bezczelnie zwaną polską cywilizacją. Widać masz słabość do megalomanów, nie Ty jedna, zresztą.

  Teraz rozumiem, dlaczego trol Husky ciągle szczeka na Neonie: bo zawsze znajdzie się administrator, który go popiera.

  Pozdrawiam z wzajemnością.
 • @Lotna 23:16:00
  z kwiatka na kwiatek -
  że zacytuje klasyka 8-)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:10:06
  Nie narzekajmy na Naczelnika ... Ukraińcy mają większy problem .. ale wypromować teraz można wszystko .

  Polityka nigdy nie była czysta ... więc aniołów tam się nie spodziewajmy.

  spodobał mi sie jeden kom. z WM.

  ,, Gregorio7 06.07.2012 14:18
  Ludzie,dajcie spokój człowiekowi.Spoczywa na Wawelu,w pobliżu ma ordynansa (Kaczyńskiego),jest im dobrze,więc nie zakłócajmy im spokoju…

  0,to jest mu dobrze,więc nie należy zakłócać im spokoju…,,

  Nie oceniajmy jednak wszystkiego przez pryzmat obecnej wiedzy..
 • @fabi 23:28:05
  sa tez i takie :

  //@admin, antylegenda zaczynająca się od słów „był Żydem” raczej poważnie traktowana być nie może. Wiesz, że w tym tekście jest 18 (o ile dobrze policzyłem) słów zawierających temat „żyd”?…. Czy wkrótce dowiemy się, że Piłsudski jednak nie był kobietą? :D//
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:06:42
  Sonda na ten temat TNS z ub. roku


  56%Piłsudski
  29%Dmowski
  10%Paderewski
  5%Witos
 • @Astra - Anna Słupianek 23:15:50
  „Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie” - tylko to jest najważniejsze.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:18:55
  "To widać musiał być wspaniały człowiek skoro wszyscy po nim płakali.
  Może nie powinniśmy burzyć jego legendy?"

  Marszałek nie był legendą, był realny z krwi i kości.
  Bardzo realnie pogonił sowietów czy nie?
  Hołd po śmierci znaczącego polityka liczącego się państwa to jest naturalna rzecz... tak było i w Berlinie i w Paryżu, w Jerozolimie też widocznie :)
 • @Lotna 23:16:00
  "Teraz rozumiem, dlaczego trol Husky ciągle szczeka na Neonie: bo zawsze znajdzie się administrator, który go popiera"

  Teraz to Ty pojechałaś niepopkami :))
  Huski o tym wie, że ja go na 1 nigdy nie dam i to tylko z tego powodu, że moim zdaniem wklejki na to nie zasługują.
  Jako admin - dopóki zachowuje się bez chamstwa ma prawo pisać i sądzić co chce, nawet szczekać z takim nickiem :))

  PS
  Zdania o Marszałku nie zmienię, mogę co najwyżej uszanować Twoje.
 • @lorenco 23:44:01
  Ale ja R. Dmowskiego zawsze ceniłam i tak zostanie.
  Uważam, że wtedy oboje i nie tylko oni dwaj znaleźli się tak jak należało...
 • @Husky 23:33:30
  Dyskusja o marszałku to historia i my tego nie zmienimy .
  Możemy różnie oceniać pewne zdarzenia i mieć różne zdania ..nerwy i obrażania nie zmienią faktów . Jego osoba zawsze będzie utożsamienie z powstaniem państwa po rozbiorach .
  Polityka i walka o władzę piszą smutne scenariusze , tu nie ma nadstawiania drugiego policzka ... zawsze w historii była brutalna .
  Musimy przyjąć jego osobę jakim był .
  Wybielanie na siłę i przeinaczanie faktów ma krótkie nogi i często prowadzi do absurdów ... np. takich jak wyrzucenie z pamięci Wałęsy w nauczaniu o powstaniu Solidarności .
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:07:55
  "Podarowałem jej kiedyś świetną reprodukcję Marszałka na kasztance i ponoć jeszcze nie oprawiła w ramki"

  Jesteś beznadziejny, tyle...
 • @Astra - Anna Słupianek 23:53:58
  Pani Anno..

  ,,Jako admin - dopóki zachowuje się bez chamstwa ma prawo pisać i sądzić co chce ,, .

  Jakoś dla mojej osoby nie była pani tak łaskawa te słowa to hipokryzja
 • @fabi 00:12:08
  "Jakoś dla mojej osoby nie była pani tak łaskawa te słowa to hipokryzja"

  Trochę odpowiedzialności by się przydało fabi...
  Bardzo rzadko banuję a właściwie to urlopuję na 1 tydzień i zawsze uprzedzam o tym w komentarzu.
  Nie mam pojęcia za co byłeś zbanowany. Staram się nie wtrącać w decyzję innego admina, tyle...

  Pozdrawiam
 • @Astra - Anna Słupianek 00:26:59
  RAM 08.05.2017 19:06:14
  @fabi 19:57:49
  Nie widzę tutaj żadnego opluwania tylko troskę o nasz Kościół.
  Zło zawsze próbowało się wkręcić do KK jeśli już o to chodzi i tylko ci, którzy mają gdzieś Jego dobro tego nie widzą...
  nadużycie link skomentuj
  Astra - Anna Słupianek 08.05.2017 20:03:17
  ostrzegam, że komentarze idiotów są wyrzucane z bloga!
 • @fabi 00:32:28
  Co z tego wynika, bo nie wiem?
  Ostatnie zdanie należy do gospodarza bloga więc nie rozumiem...

  Gdybyś wystąpił o rangę blogera to zauważyłbyś wtedy, że na każdym blogu gospodarz ma opcję "usuń" pod każdym z komentarzy i ma pełne prawo z tego korzystać.
  Tak więc RAM po uprzednim ostrzeżeniu wywalił nie tylko Twoje komenty ale i innych i to jest wyłącznie jego decyzja.
 • @Astra - Anna Słupianek 23:56:15
  Mówi się, że Polską rządzą dwie trumny: trumna Dmowskiego i trumna Piłsudskiego.
  Umniejsza się rolę Dmowskiego bo uważa się go za rusofila.
  Aleksander Jabłonowski - Fundament Polskości - Roman Dmowski - Jestem Polakiem
  https://youtu.be/zOXSYtN7RQA
 • @lorenco 00:43:46
  "Umniejsza się rolę Dmowskiego bo uważa się go za rusofila."

  Takie właśnie bzdury się pisze o tych, którzy byli najlepszymi Polakami.
  Oni mieli inne pomysły na Polskę ale moim zdaniem oboje byli wielcy w takim samym stopniu.
  Gadanie i pisanie o rusofilii R.Dmowskiego to jest robota "unych" a nie Polaków, tak uważam.

  Dobranoc :)
 • @Astra - Anna Słupianek 00:39:25
  Dziękuję , mimo to jest to sytuacja nie normalna ..gdy gospodarz bez powodów określa komentującego idiotą i głupkiem , przy okazji zakleja usta . Gdzieś tam w regulaminie jest ....dobre obyczaje, zasady współżycia społecznego ... zawarte są słowa powszechnie uznawane za wulgarne lub obraźliwe .
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:06:42
  Obóz (dla jeńców sowieckich w wojnie 1920) na Kujawach masz u mnie jak w banku. Ale rygor tam będzie jak w Berezie.

  PS. A co takiego (politycznie) zdziałał Dmowski? Otworzył się na sowietów - czy coś jeszcze?
 • @fabi 00:05:25
  Jedna uwaga na marginesie :
  Nikt tak brutalnie i skutecznie nie niszczy legendy Lecha Wałęsy jak on sam
 • @Krzysztof J. Wojtas 06:49:05
  Idolatria to grzech ciężki.

  Pan Wojtas będzie się w piekle smażył. Razem z Panią Astrą. Może wam nawet jeden kociołek dadzą? :))))))
 • @Husky 07:52:09
  Wałęsa..
  Zgadzam się z Tobą w tej sprawie i myślę że chyba każdy też .

  Tu chodzi o co innego , o wybielanie na siłę by dać wzór do naśladowania , odwoływać się do ciągłości jakichś działań . Poszukiwanie ideału na siłę wbrew faktom . Pozytywne i negatywne spojrzenie na marszałka daje obraz osoby , i to jest zbliżone do prawdy . Był jaki był i musimy to zaakceptować , bo to jest historia . Jak już wspomniałem ,na Ukrainie też odwołuje się do wzorców i wywołuje naszą krytykę . W ten sposób buduje się mit osoby ..w szkołach trzeba jakoś nauczać ..by podtrzymywać nacjonalizm .
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 09:36:11
  Z Astrą to my w tym kociołku zupę z Ruszkiewiczów ugotujemy i będziemy na rozstaju dróg nią częstować.
  Sam nie tknę, bo sam zapach mnie mierzi i muszę ten odór cytryńcówką łagodzić.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:16:02
  Tylko nie wtrąb wszystkiej.Ja też lubię cytryńcówkę :)))
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:16:02
  // zupę z Ruszkiewiczów ugotujemy //

  w/g jakiego to przepisu 8-))))))
 • @Husky 17:02:48
  No widzisz zbójnicki jaki ten świat podły?

  Pan Wojtas, ideologiczny punkt odniesienia dla mnie od lat, stoczył się na PiSlamizm...
  To jeszcze można jakoś przeżyć, każdy ma prawo do własnych, przejściowych aberracji ale żeby zaraz został ludojadem???

  Sam widzisz co PiSlamizm robi z ludźmi...
 • 18 maja 1935 r. Józef Piłsudski pochowany na Wawelu
  "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej" – mówił wzniośle podczas pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki.

  http://i.iplsc.com/trumna-z-cialem-jozefa-pilsudskiego-w-krypcie-sw-leonarda-w-/0006KZZ1NILFEPDR-C116-F4.png

  Przeniesiona przez generałów na lawetę armatnią ciągniętą przez sześć czarnych koni trumna Marszałka została przetransportowana do Kościoła Mariackiego. Uformował się wówczas pochód, który szacowano na sto tysięcy osób. "W zrozumieniu powagi chwili publiczność krakowska zachowała wzorowy porządek i nigdzie nie przerwała kordonu, stojąc w głębokiem, skupionem milczeniu" - relacjonował Stefan Rayski w "Geniuszu niepodległości".
  Trumna z ciałem Piłsudskiego dotarła na krakowski Rynek około godziny 10. Wtedy rozległ się Hejnał Mariacki. Po mszy w Kościele Mariackim, którą odprawił arcybiskup Adam Sapieha, a w trakcie której przemówienie wygłosił prezydent Mościcki ("Marszałek dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek"). Następnie pochód udał się na Wawel, gdzie trumnę złożono w Krypcie Świętego Leonarda. Piłsudskiego pożegnało bicie dzwonu Zygmunta, 101 salw armatnich, a następnie trzyminutowa cisza, która zapanowała w całym kraju.

  http://i.iplsc.com/uroczystosci-pogrzebowe-jozefa-pilsudskiego-w-krakowie/0006KZZ7A1CJQ390-C116-F4.png


  "Piłsudski miał fanatycznych wielbicieli, którzy go kochali więcej niż własnych rodziców niż własne dzieci, ale było wielu ludzi, którzy go nienawidzili, miał całe warstwy ludności, całe dzielnice Polski przeciwko sobie, potężną nieufność do siebie. I oto nie znać było tego w dniu pogrzebu" - pisał Stanisław Mackiewicz.

  http://i.iplsc.com/trumna-jozefa-pilsudskiego-w-kondukcie-pogrzebowym-w-poblizu/0006KZZ9O0YWMD1Y-C116-F4.png

  http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-18-maja-1935-r-jozef-pilsudski-pochowany-na-wawelu,nId,2394186
 • @Husky 20:55:47
  Nie no.. Tobie ewidentnie płacą bo takich goopoli za darmo to raczej nie da się znaleźć...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:59:01
  Z czegoś trzeba żyć
  Pecunia non olet 8-))))
 • @Husky 20:55:47
  Poczytaj sobie, zaraz humor ci się poprawi :)))))

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/ofiary-zamachu-majowego/

  Albo to:

  //Kiedy po przewrocie majowym na polecenie Piłsudskiego uwięziono w ramach zemsty politycznej w III. Wojskowym Więzieniu Śledczym na Antokolu w Wilnie generałów Tadeusza Rozwadowskiego, Włodzimierza Zagórskiego, Juliusza Malczewskiego i Bolesława Jaźwińskiego, wystąpił w ich obronie piłsudczyk – prof. Marian Zdziechowski (1861-1938).

  To właśnie ten wybitny uczony – historyk idei i literatury, filolog, filozof, krytyk literacki i publicysta, w latach 1919-1932 kierownik katedry literatur europejskich na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, a w latach 1925-1927 rektor tegoż uniwersytetu – opublikował wiosną 1927 roku broszurę pt. „Sprawa sumienia”. Ujął się w niej za aresztowanymi generałami, których więziono bez postawienia im jakichkolwiek zarzutów w warunkach urągających ich pozycji i elementarnej godności człowieka.

  Wystąpienie prof. Zdziechowskiego przyczyniło się w znaczący sposób do zwolnienia uwięzionych generałów, z których co prawda gen. Zagórski został wkrótce po uwolnieniu skrytobójczo zamordowany, a gen. Rozwadowski zmarł w następstwie ciężkich warunków stworzonych mu w więzieniu, ale na to autor „Sprawy sumienia” nie miał już wpływu.

  Warto w tym miejscu nadmienić, że Marian Zdziechowski należał w maju 1926 roku do ścisłego otoczenia Józefa Piłsudskiego. Był wtedy jednym z trzech kandydatów Piłsudskiego – obok Artura Śliwińskiego i księcia Zdzisława Lubomirskiego – na urząd prezydenta RP. Kandydatura wybranego ostatecznie Ignacego Mościckiego pojawiła się dopiero po odrzuceniu tych trzech kandydatur.

  Zaraz po przewrocie majowym Piłsudski specjalnie przyjechał do Wilna, by osobiście zaproponować Zdziechowskiemu objęcie urzędu prezydenta. Ten jednakże uzależnił swoją zgodę od spełnienia przez Piłsudskiego szeregu etyczno-politycznych postulatów, w tym zwolnienia aresztowanych generałów i innych więźniów politycznych. Będąc piłsudczykiem Zdziechowski wystąpił w obronie swoich przeciwników politycznych, których poddano bezprawnym represjom. Położył na szali swoją pozycję i karierę polityczną oraz wykazał wielką klasę jako polityk, naukowiec i człowiek.//
  http://mysl-polska.pl/1236

  Może ci się jakaś klapka odblokuje?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:04:41
  Wklejanie linków do portali prawicowych jak wPolityce,Niezależna,Itp jest bardzo "niemoralne" bo ...... ?
  Proszę pozwolić że postkomunistycznego badziewia to ja czytać nie będę.
  Passent,Sierakowski,Jasturn,Domanski,Stomma - sama elita komunistyczna
  Sorry
 • @Husky 21:23:17
  //Passent,Sierakowski,Jasturn,Domanski,Stomma - sama elita komunistyczna
  Sorry//

  Czy ja kiedykolwiek cytowałem "elitę komunistyczną"? Zacytuj, jeśli znajdziesz :))))

  Wiem, że ciężko dyskutować z faktami. Jeśli fakty są niewygodne i nie pasują do koncepcji to wina faktów, nie? :)

  Ja cię zbójnicki zawsze tolerowałem i niech tak zostanie. Twoje wklejki są nawet pożyteczne bo są często przyczynkiem do dobrych dyskusji.

  Najgłupszych trolli i manipulatorów dawno stąd wykopałem i w miarę dobry poziom utrzymuje się do dziś mimo, że administrowaniem zajmują się już inni. Pewnie lepsi ode mnie.

  Twoja kariera na NEonie jest raczej nie zagrożona :))))))))))))))))))))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 23:08:03
  //Zacytuj, jeśli znajdziesz :))))//

  raczej nie znajde

  No ale...
  Poleciłeś mi coś na poprawę humoru.
  Wprawdzie go nadal mam , i nawet skierowanie na Przegląd nie jest w stanie mi go zepsuć.
  Jeśli tam pisał sam G.Piotrowski (pod przybranym nazwiskiem) to chyba wystarczy za "rekomendacje".
  Ciekawy czy pisał o miłości do bliźniego 8-))))
  dzięki za komentarze i opinie o mnie
  pozdr.
 • @Husky 23:28:20
  //dzięki za komentarze i opinie o mnie//

  No widzisz jak cię lubię i doceniam? :))) Szkoda, że bez wzajemności.. :(

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY